Over
Fuga van Bénédicte Liénard & Mary Jiménez
In het hart van het Peruaanse Amazonegebied keert de jonge sjamaan Saor terug naar zijn geboortedorp om zijn oude liefde Valentina te begraven. Stap voor stap legt hij Valentina’s verleden bloot, dat getekend is door geweld en verborgen geheimen.
Via dit fictieve verhaal, dat is gebaseerd op getuigenissen en wordt vertolkt door niet-professionele acteurs, verkent de film de jaren 1980 en 1990. In die periode woedde tussen de staat en twee gewapende groepen een bloedig conflict dat aan meer dan 69.000 mensen het leven kostte. Nog eens 15.000 Peruanen verdwenen van de aardbol. In Fuga komt vooral homofoob geweld aan bod. Met een empathische blik belichten Bénédicte Liénard en Mary Jimenez een weinig bekend hoofdstuk uit de Peruaanse geschiedenis.
Mary Jimenez werd geboren in Peru en studeerde film in België. Als filmdocente gaf ze zelf ook les in België, Cuba en Zwitserland. Mary schrijft en regisseert al meer dan dertig jaar en heeft films op haar naam staan als Du Verbe Aimer (1984), Loco Lucho (1998) en La Position du Lion Couché (2006). Stuk voor stuk werden die vertoond op talloze festivals over de hele wereld. Voor haar vorige film (By the name of Tania uit 2019) sloeg ze al voor de derde keer de handen ineen met Bénédicte Liénard.
Bénédicte Liénard is geschoold als filmregisseur. Na haar studies werkte ze als assistent-regisseur aan de films van onder meer de gebroeders Dardenne en Raymond Depardon. Haar eerste speelfilm, Une Part du Ciel (2002), werd vertoond op de festivals van Cannes, Toronto, San Sebastian en New York. Daarna maakte ze talloze aangrijpende documentaires, die al meermaals op festivals en op televisie te zien waren. Fuga (2024) is de vierde film die ze samen met Mary Jimenez regisseerde.